POVINNÉ VYBAVENÍ

 • Funkční mobilní telefon
 • Lékárnička pro poskytnutí první pomoci


DOPORUČENÉ VYBAVENÍ DO ZÁVODU

Oblečení:

 • Dlouhé termoprádlo (spodky, triko)
 • Mikina mikrofleece
 • Dlouhé kalhoty s membránou, nebo z lehkého, prodyšného a rychleschnoucího materiálu.
 • Bunda s membránou, nebo z lehkého, prodyšného a rychleschnoucího materiálu + pláštěnka.
 • Dobré fusekle (ideálně dvoje)
 • Čepice
 • Rukavice prstové (hlavně kvůli ochraně rukou)
 • Vhodný batoh
 • Boty (ideální jsou boty pro běh v terénu s membránou)

Osobní vybavení:

 • Občanka
 • Průkazka pojištěnce
 • Mapa okruhu 50km kolem místa konání
 • Busola
 • Šátek (případně i na škrcení… parťáka)
 • Papírové kapesníky (nejen na smrkání)
 • Obyčejná tužka (píše i ve vesmíru)
 • Pápír (na psaní)
 • Obal na vodu (Camelback nebo láhev)
 • Čelovka (po tmě se chodí bez světla blbě)
 • Skládací trekové hole (ušetří docela dost síly, když to člověk umí)
 • Jídlo (energie, energie a zase energie)

+ další věci, které myslíte, že se budou hodit!


Jak na ZÁVOD TŘÍ VRCHŮ

Jak se připravit na pobyt v lese, nebo na horách, zná většinou od útlého mládí každý. To mi mamka říkala: „vem si ten teplejší svetr a dej si do těch kanad tu vložku. A máš dost jídla?“ Stejně tomu prd rozuměla, ale to je mateřská starost. Já jsem sepsáním této kuchařky nechtěl suplovat maminku, ale jenom doporučit několik věciček, které se v průběhu let osvědčily.

Před přihlášením.

Nejdůležitější je volba partnera. Měli byste být zhruba stejně fyzicky i duševně zdatní. Menší rozdíly nejsou na škodu, ale co je moc, to je moc. Pokud jeden z dvojice nestíhá a druhý ho brzdí, není to dobré. Psychická odolnost je taky zapotřebí, především v poslední části závodu. Netrefit odbočku a pak se dohadovat, čí to byla vina, nepřinese dobrý výsledek. Únava dělá s lidmi divy.

Před odjezdem do místa závodu.

Jako testovačku zda jste dobře sladěni, doporučuji noční trénink. Vyhlídněte si trasu cca 25km a vyražte se soumrakem. Tma přijde brzy a ve tmě ani s čelovkou není orientace žádná sranda. Tma výborně simuluje špatné podmínky při Z3V, pravda, déšť a mlha je něco jiného, ale na trénink tma bohatě stačí.

Vybavení

Pokud chcete být i po Z3V schopni alespoň nějakého pohybu, nepodceňujte vybavení. Mokré a rozdrbané boty vám moc komfortu nedodají. To samé platí o bundách, kalhotech, spodním prádle apod. Co komu vyhovuje bych nechal čistě na něm, ale je důležité si uvědomit, že se budete pohybovat v opravdu extrémních podmínkách.

Znalost terénu

Další věcí, která hodně ovlivňuje výkon při závodě, je znalost terénu. Není vůbec od věci se někdy před závodem zajet podívat, kde že to vlastně bude probíhat. Dvou až třídenní výlet není vůbec od věci. Je dobré se podívat do mapy a zkusit si vytipovat několik variant tras a ty se snažit projít. Vodítkem Vám můžou být významné vrcholy v okolí a místa, která slibují nějakou pěknou vyhlídku atd. Jen tak mimochodem, podle terénu se volí vybavení. Mačky by vám asi byly k prdu.

Mapa

K orientaci Vám slouží mapa. Bez ní se vám bude závod dokončovat velice těžce. Proto byste se měli o ni starat. Roztrhaná, rozmočená či ztracená mapa Vám v orientaci moc nepomůže. Rozhodně se vyplatí ji nechat zalaminovat a pověsit na krk. Snadný přístup k ní a její nezměněné vlastnosti určitě oceníte. Na takovou mapu se dá parádně kreslit lihovou fixou (doporučuji tu tenčí), nebo voskovkou. Tu oceníte, až si budete zakreslovat další stanoviště. Je lepší mít mapy dvě, ať se o ní nepřetahujete a co když jí přeci jenom ztratíte. Od věci taky není strčit do kapsy kompas. V mlze se bez něj docela blbě orientuje. O tom že byste měli umět v mapě číst, bych se ani nebavil. Už hromada borců si chtěla zkrátit trasu a místo toho běhali z kopce do kopce a přitom stačilo jít po hřebeni.

Strava

Jedním z největších problémů v průběhu závodu je jídlo. Pokud lidské tělo nemá dostatek živin, jde to sním od devíti k pěti. Tohle zná každý a málo kdo se podle toho řídí. Čím více znáte svoje tělo a víte jak a na co reaguje, je to jenom vaše výhoda. Jak si svoje tělo otestovat, to Vám poradí každý fyzioterapeut, nebo si najdete návod na internetu (je dobré se spoléhat na ověřené zdroje). Celý závod se dá jít na energetických tyčinkách, koktejlech, čokoládě apod. Ty moc tělo nezatěžují a potřebnou energii směřují do svalů.

Pití

Horší je to s pitím. Zhruba latí vzorec 0,5 litru tekutiny na jednu hodinu pohybu. V extrémních podmínkách může dospělí člověk během jedné hodiny ztratit i 1,5 litru tekutin. Důležité je si uvědomit, že naše tělo potřebuje také minerály a stopové prvky. Při pocení vylučujete nejen vodu ale i sůl. Tu účinně doplníte iontovými nápoji, nebo stačí nebublinkovitá minerálka. Jelikož budete na trati dost dlouho, není vůbec od věci si vzít pár pytlíčků s rozpustným ionťákem do batohu. Vodu seženete, ale jakou?

Lékárnička

Nepodceňujte prevenci. Malá osobní lékárnička už pomohla mnohokrát. Zalepit puchýř, zavázat vymknutý kotník je naprosto normální. Proto byste měli být připraveni nejen na to. Nikdy nevíte, co se může stát po cestě a pak má taková lékárnička s tlakovým obvazem cenu zlata.

Doklady

Určitě si s sebou vezměte nějaký doklad totožnosti, často se při závodě pohybujete v blízkosti nějaké hranice. A i když jsme v šengenu, pobyt na cizím území bez dokladů není zrovna optimální. Mimo jiné občankou se dá i paštika namazat.

Před startem.

Dobré je dorazit do místa závodu rozumně. Je potřeba si před závodem dostatečně odpočinout. Hlavně potkáte hromadu známých a organizátoři po vás budou taky něco chtít. Sbalte si batoh k závodu a vše si předem připravte, tím si ráno ušetříte spoustu času, který můžete využít úplně jinak.

Těsně před startem si nezapomeňte dojít na záchod. Pokládat kabel v půlce závodu stojí docela dost sil. Dobře se rozcvičte. Protažení všech svalů je dobrá prevence proti úrazům a hlavně vám to pomůže podávat kvalitní výkon hned od startu závodu.

Po startu.

Hodně štěstí. To se vám bude určitě hodit.

Cíl.

Myslete na to, že jste si přijeli otestovat vlastní schopnosti a né se zničit. Nic vašemu tělu neprospěje víc, než absolutní relax. Sprcha, dobré a výživné jídlo, hromada tekutin a vydatný spánek jsou nutností!

Kulda